DRAČIE LODE

 

Popis a špecifikácia dračej lode:

 

Parametre dračej lode:  

dĺžka: 12,49 m (bez hlavy a ocasu)
šírka: 1,16 m
ozdoba:             predok lode - dračia hlava, zadná časť lode - dračí ocas
váha: 250kg + 5% (vrátane posádky približne 2000 kg)
materiál: kevlar - karbon v kombinácii so skelným vláknom, prípadne skelné vlákno s polyesterom. Na obrubne, lavičky a stoličku bubeníka je použité mahagonové alebo iné drevo
počet sedačiek 10 ks
bubon: drevený s plátnom z kože vodného buvola
kormidlo: drevené, voľné, dĺžka okolo 4m
pádla: klasické kanoistické pádla štandardizovaného rozmeru
posádka: 20 vesliarov - 10 vpravo a 10 vľavo + 1 bubeník a 1 kormidelník. /kormidelník je obsadený zo strany organizátora/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O čo v preteku vlastne ide:

Posádka sedí po dvoch vedľa seba v smere jazdy lode, bubeník sedí na vyvýšenej stoličke na začiatku lode čelom k posádke a údermi do bubnu určuje tempo veslovania. Kormidelník zo stoja riadi loď dlhým veslom voľne umiestneným medzi dvomi kolíkmi. Súťaž spočíva v tom, že posádka lode musí po odštartovaní v čo najkratšom čase prejsť do cieľa.

 

Zostavenie družstva:

Do súťaže sa môže prihlásiť akákoľvek, aj neskúsená skupina 21 osôb, pričom súťažiaci musí mať viac ako 18 rokov v deň konania preteku.

Súťažné družstvo si určí názov svojho družstva a pod týmto názvom bude v celej súťaži vystupovať.

Súťažiaci si zvolia zo svojho súťažného družstva jedného bubeníka a 20-tich vesliarov. Celé družstvo si zvolí kapitána, ktorý bude zastupovať celé družstvo až do ukončenia preteku.

Pred pretekom prebehne odborná inštruktáž a skúšobné jazdy jednotlivých prihlásených skupín, pričom kormidelník je pre zvýšenie bezpečnosti zabezpečený organizátorom. Z tohto dôvodu je táto súťaž vhodná aj pre neskúsených, nakoľko je pripravený inštruktážny tým, ktorý každej posádke samostatne vysvetlí celé ovládanie dračej lode.